śr. Gru 12th, 2018

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kominka do swojego domu?

Kominek spełnia wiele funkcji w każdym domu. Jest przede wszystkim źródłem komfortowego ciepła, jednak przyczynia się także do efektu aranżacji wnętrz, wprowadzając przytulną i dobrą atmosferę. Jednak przy wyborze kominka nie należy się kierować wyłącznie względami wizualnymi i estetycznymi. Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Czas palenia jako główne kryterium

Kominki dzieli się przede wszystkim ze względu na długość palenia po jednorazowym dołożeniu drewna. Wyróżnia się kominki dekoracyjne, w których wymagany czas palenia jest nieokreślony – jest to kategoria A. Z kolei najczęściej wybierane są urządzenia, które utrzymują żar przez czas nie dłuższy niż 10 godzin – zalicza się je do kategorii B. Stanowią najlepszy kompromis pomiędzy komikami dekoracyjnymi, a tymi utrzymującymi żar przez minimum 10 godzin. Te ostatnie należą do kategorii C i używa się ich codziennie.

Jeśli planujesz okazjonalne rozpalanie kominka, wybierz jeden z dekoracyjnych modeli, który najbardziej będzie Ci odpowiadał pod względem wizualnym. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się te z kategorii A lub B. Natomiast jeśli szukasz kominka do regularnego i stałego ogrzewania swojego domu, postaw na jeden z modeli należących do kategorii C (dostępne są m.in. w ofercie Jotul Studio).

Pozostałe parametry, które warto wziąć pod uwagę

Błędnym nawykiem jest kupowanie kominka o największej mocy, której i tak się później nie wykorzystuje. Lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie pod uwagę nominalną moc grzewczą, która jest mierzona w testowych warunkach jako średnia z trzech godzin palenia. Sprawność kominka jest wyrażana w procentach i oznacza, ile energii, która powstaje podczas spalania drewna z mocą nominalną, jest odzyskiwana w postaci ciepła.

Dokładnie sprawdź, jaki rodzaj paliwa posiada wybrany przez Ciebie model. Najczęściej producenci oferują kominki, w których pali się drewnem (choćby norweska firma Jotul Studio), choć czasami dopuszcza się także użycie brykietów drzewnych czy węgla brunatnego.

Ważne także, aby kominek był żeliwny. Jest może nieco cięższy od stalowych, jednak jest dużo trwalszy i bardziej odporny na korozję. Są też niezwykle stylowe i pasują do każdej aranżacji wnętrz. Jednak przede wszystkim zwróć uwagę na okres gwarancyjny kominka – im dłuższy, tym oczywiście lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *