śr. Gru 12th, 2018

Uprawa storczyków – podstawowe informacje

Spośród wszystkich kwiatów spotykanych w naszych domach, storczyki wyrastają na prawdziwego lidera w kwestii popularności oraz dostępności. Nic w tym dziwnego – te niezwykłe kwiaty mają czym zachwycać! Na naszym florystycznym rynku znajdziemy wiele ich odmian, mieniących się niezwykłymi barwami. Mało kto może się im oprzeć i nie przyozdobić nimi swojego domu. W niniejszym artykule znajdziecie podstawowe informacje na temat historii oraz uprawy storczyków, tego jedynego w swoim rodzaju kwiatu.

Z KONTYNENTU NA KONTYNENT

Storczyk, zwany również orchideą, przywędrował do Europy z Afryki na początku XIX wieku, kiedy to umacniała się władza kolonialna państw europejskich na tym kontynencie. Europejczyków szybko zachwyciła jego egzotyczność, a przede wszystkim piękne kolory. Rosnąca popularność kwiatu, a także jego niezwykłość sprawiła, że do Afryki wysłano liczne ekspedycje botaników, których zadaniem była klasyfikacja oraz zbadanie storczyków. Obecnie w zależności od systemu klasyfikacyjnego możemy mówić o 17 – 33 odkrytych gatunkach. Ich liczba może się jednak powiększyć, gdyż wciąż organizowane są wyprawy badawcze, mające na celu odnalezienie nowych gatunków. Z użyciem nowoczesnej techniki jest to dużo łatwiejsze, niż w XIX wieku. Nowoczesna technika oraz botanika pozwala nie tylko na odkrycie nowych odmian storczyka, ale też ocalenie istniejących za pomocą ich krzyżowania oraz specjalnych hodowli.

PODNIEBNE KWIATY

Tym co wyróżnia storczyki na tle innych kwiatów, poza samymi barwami oraz mnogością gatunków, jest ich niezwykła budowa, będąca wynikiem tropikalnego pochodzenia. Chodzi mianowicie o korzenie, które wyrastają ponad podłoże. Ta niezwykła cecha sprawia, że storczyki w swoim naturalnym środowisku, a mianowicie w lasach tropikalnych, nie rosną w ziemi, ale przede wszystkim na drzewach, do których przyczepiają się za pomocą korzeni. Ich korzenie oprócz tego, że pomagają im się „piąć” aż do wysokich, najlepiej nasłonecznionych czubków wysokich, tropikalnych drzew, są również bardzo chłonne i intensywnie pozyskują życiodajną wilgoć. W przeciwieństwie do orchidei uprawowych, te które występują w naturalnym środowisku, posiadają znacząco większe liście, łodygi, a także kwiaty, które wydzielają piękny zapach.

UPRAWA STORCZYKÓW

Odpowiednio uprawiane storczyki będą cieszyć nasze oczy swoimi kwiatami przez cały rok. Kluczem do sukcesu jest ich oszczędne podlewanie, czy też zraszanie, jak również dobranie odpowiedniego podłoża w zależności od budowy, która warunkuje potrzeby naszych roślin. Pod niniejszym adresem znajdziecie wiele interesujących informacji na temat samych storczyków, jak i ich klasyfikacji: https://www.hemp.pl/uprawa-storczykow, a także produkty służące do ich uprawy.

Ze względu na tropikalne pochodzenie storczyki mają swoje wymagania. Nie jest jednak prawdą, że uprawa storczyków należy do bardzo trudnych, czy wręcz niewykonalnych w naszych warunkach klimatycznych. Ich tropikalność stanowi wyłącznie atut tych niezwykłych kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *